Türkiye'de Arıcılık

Bal Üretiminde Dünya 2.si olan Türkiye, İhracatta ilk 20’de değil

Türkiye, senelik 114.000 Tonluk üretimi ile Çin’den sonra Dünya’da 2. büyük bal üreticisi konumundadır (2017 verileri). Bu balın ne kadarının doğal bal olduğu maalesef ki bilinmiyor. Yurt genelinde 8 milyon adet kovan ile gerçekleşen bu üretim, kovan başına ortalama 14 kilogram bala tekabül ediyor. Kovan başına ortalama 40-45 kg bal verimi alan Yeni Zelanda, Kanada, Avustralya gibi ülkelerin bu alanda oldukça gerisindeyiz.

Kilosu 2,5 Euro’ya bal ihraç ediyoruz. Üretimin % 6’sı ihracata gidiyor.

Senelik 7.000 tona yaklaşan ihracatımızdan 17,5 milyon Euro gelir elde ediyoruz. Bu bilgi balımızı, kilogramı ortalama 2,5 Euro’ya ihraç ettiğimizi gösteriyor. İhracat fiyatlamamız modern arıcılığın yapıldığı ülkelerin oldukça gerisinde.

Yapmamız gereken, daha verimli kovan yönetimi için modern arıcılık uygulamalarına yönelip, eski yöntemleri bir kenara bırakmaktır. Arıcılar için modern uygulamalara hakim eğitmenlerce verilecek nitelikli ve uygulama ağırlıklı eğitimler düzenlenmelidir. Arıcılarımızın bu eğitimlere kolayca ulaşımının önü açılmalıdır. Kaliteli bal üretimini takiben de Türk balının sahte olduğu imajının yurtdışında kırılması için, devlet destekli çalışmalar ve tanıtımlar yapılmalıdır. Maalesef bu imaj, mevcut durumda, sadece yurtdışı pazarlarda değil, iç pazar tüketicilerinde de güvensizliğe yol açmaktadır.