Polinasyon Hizmetlerimiz

tam polinasyona ulaşamamış salatalık

tam polinasyona ulaşamamış bir salatalık

Bitkilerin çoğalması için, çiçeğin tohum taşıyan dişi organı ile erkek organının (polenlerin), tozuşma yolu ile döllenmesi gerekir. Çiçeklenme döneminde, bitkiler arasında bir çiçekten diğerine konan arı, kelebek, böcekler gibi polinatörler, polenleri transfer ederek bitkilerin  döllenmesini sağlar. Yani tarımda verimliliğin artmasında, bal arılarının çok önemli bir rolü vardır.

Çevresel faktörler ve kullanılan kimyasallar sebebi ile, doğal böcek popülasyonu bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Hasatta sürekli verimlilik için gereken istikrarlı polinasyonu, mevcut böcek nüfusuna dayalı beklentilerle karşılamak mümkün değildir. Bu aşamada, arıcılar tarafından yerleştirilecek bal arılarının yarattığı polinasyon, tarımda verimliliği sağlayacak yöntemlerden biri olacaktır. 

“Arıların faaliyetleri, kimyasal kullanmadan tarımda verimlilik artışıdır”

Efektif bir bitki polinasyonu, ürün kalitesini ve hasat tonajını artırır. Zamanında ve yeterli polinasyona uğramış ürünler, fiyatların yüksek olduğu erken sezonda hasat edilebilir  ve daha uzun bir hasat sezonu geçirirler. Tohumu tam polinasyona ulaşmış meyve ve sebzeler, daha büyük ve simetrik olurlar. Tam döllenmemiş tohumlar, düşük rekolteye, daha küçük ve/veya bozuk şekilli ürünlere dönüşürler. ( Asimetrik büyüme)

 

Kekik Hanım, bir çok tarım ürünü için polinasyon hizmeti vermektedir. Mahsüllerin çiçeklenme döneminden önce iletişime  geçen yetiştiricilerin, arazi büyüklüğü ve ürün tipine göre ihtiyaç duyduğu kovan adedi tespit edilir. Kekik Hanım  ile yetiştirici arasında “Polinasyon Sözleşmesi” imzalanarak, çiçeklenme sürecindeki arıcılık faaliyetleri ekibimiz tarafından yönetilir.  

Polinasyon Hizmet başvurusu ve Sözleşme örneği için, tıklayınız.