Ham Bal mı? Proses Bal mı?

Neden Ham Bal?

Ham bal, balın herhangi bir prosese tabi tutulmamış, yani işlenmemiş doğal halidir. Bir başka deyişle balın, arıların kovan içinde tükettikleri halidir.  Balda kristalleşme olmaması ve daha berrak olması için maalesef bir takım prosesler uygulanmaktadır. Bala uygulanan prosesler şunlardır;

  • içindeki polenler eleklerle ayrıştırılır, 
  • Isıtılma işlemine tabi tutulur, (optimal seviyenin üstünde)
  • Pastörize edilir.

Tüm bu işlemler, baldaki enzim ve probiyotik bakterileri öldürür. Dolayısı ile balın besin değeri düşer. Bal, nektarın arılar  tarafından zaten sindirilmiş, hazmedilmiş hali olduğundan hazmı kolay bir besindir. Bununla birlikte içerdiği enzim ve probiyotik bakteriler sebebi ile diğer tatlı gıdalardan farklı olarak, büyük insülin dalgalanması yaratmaz.

  • Ham bal kolesterolü düşürmeye yardımcı olur;

55 obez insan üzerinde yapılan 30 günlük bir deneyde, bir grup günde 70 gr balla (3 çorba kaşığı) beslenirken, diğer grup 70 gr şekerle beslenmiştir. 30. günde balla beslenen grubun kolesterol seviyelerinin düştüğü tespit edilmiştir.

  • Stresin yan etkilerini azaltır;   

Günlük yaşantımızdaki stres, başta kortizol olmak üzere stres hormonlarını harekete geçirir. Kortizolun fazla salgılanması, kilo alma, yorgunluk, kötü uyku, azalan cinsel istek, bağışıklık sisteminde güç kaybı, gut, anksiyete ve depresyona neden olabilir. Fareler üzerinde yapılan deneylerde, aşırı egzersiz ile farelerin kortizol seviyesi yükseltilmiştir. 8 hafta boyunca ağırlıklarının binde 1 i oranında ham bal ile beslenen farelerin kortizol seviyelerinin düştüğü tespit edilmiştir. Stresi yüksek bir yaşantınız varsa, kaliteli balı düzenli tüketerek kortizol seviyenizi kontrol altında tutabilirsiniz.

  • Öksürük tedavisi;

Üst solunum yolu enfeksiyonu veya alerji sebebi ile öksürük sorununun giderilmesinde ham bal çok etkilidir.

  • Antioksidan ve antibakteriyel etkisi;

Yanıklar, yaralar, deri sıyrıkları, akneler için etkindir.

  • Yağ yakımına destektir;

Yatmadan önce tüketilen 1 çay kaşığı ham bal, karaciğeri besler ve vücudun yağ yakma metabolizmasını hızlandırır. Doğal glikoz ve fruktozdan oluştuğu ve parçalanamadığı için, kanda yavaş çözünür. Glisemik endeksi düşüktür.

  • Beyin sağlığı ve güçlü hafıza;

Anksiyete ile başa çıkmak ve beyinde yeni hücrelerin gelişimini desteklemek için günümüzde birçok kimyasal ilaç ve vitamin kullanılmaktadır. Kaliteli bal, bunları yapabilir. Menapoz sonrası kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada, ham bal tüketen kadınların hafızalarında iyileşme olduğu görülmüştür. Vücut ağırlığının her kilogramı  için günlük alınan 250 mg  ham bal, kısa ve uzun vadede beyin dokusundaki hücre hasarını önemli ölçüde azaltmaktadır. (örn; 60 kg biri için günlük 250 mg x 60 = 15000mg = 15 gr / 1 tatlı kaşığı ) Ham balın içindeki apigenin maddesi, bu mucizenin baş aktörüdür.

Ham bal, ülser dahil birçok sindirim sistemi rahatsızlıklarında yardımcıdır.